Programi

Sot
20:00
Dur Gur Mur (2021)
FilmVideo

DUR GUR MUR ndjekë një djalë të vogël teksa endet rreth një stacioni treni të braktisur. Duke përdorur një gjuhë kinematografike surreale dhe jolineare, regjisori Genc Jakupi hulumton raportin mes trashëgimisë së errët dhe kujtesës, duke marrë si pikënisje kujtimet e veta të përjetimit të deportimit në Bllacë gjatë luftës së viteve ‘98-99.

Ky projekt është realizuar në kuadër të platformës Heritage Space e cila implementohet nga CHwB Kosova.

ÇMIMET
Aktori më i mirë - Filma me metrazh të shkurtër: Ersin Muhaxheri / Ficimad 2022

RRETH GENC JAKUPIT
Genc Jakupi është një aktor shqiptaro-amerikan. Gjatë viteve të adoleshencës, ai u transferua në New York City nga Prishtina e Kosovës dhe vazhdoi pasionin e tij për aktrimin dhe performancën duke u regjistruar në studion e famshme Herbert Berghof. Ndërsa studionte atje, ai u bë pjesë e ansamblit dhe mori pjesë në shumë shfaqje si "Ora amerikane" e Arthur Miller dhe "Lamtumirë e gjatë" e Tennessee Williams. Pas qëndrimit në Nju Jork, ai vazhdoi shkollimin për teatër në Londër, duke ndjekur kurse në Lamda. Më pas, nga viti 2016, ai u regjistrua në Paris Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoqr. Që nga krijimi i saj, shkolla ka arsimuar shumë aktorë të njohur teatri nga e gjithë bota.

Pas përfundimit dhe diplomimit të programit intensiv 2-vjeçar në Lecoq në vitin 2018, Genci më pas u kthye në Kosovë për të luajtur rolin kryesor të Flamurit në filmin artistik Drita, i cili pati premierën e tij në Festivalin e Filmit të Cyrihut. Projekti i tij i radhës e detyroi atë të shkruante dhe drejtonte një film të shkurtër të quajtur DUR GUR MUR i cili tregon një histori të një djali të ri që udhëtonte nëpër një stacion treni. Filmi pati premierën e tij në festivalin e filmit kosovar Dokufest.

Krahas projekteve të sipërpërmendura, Genci ka pasur paraqitje në filma artistikë për Bleed for This, You Won’t Be Alone, krahas Miles Teller dhe Noomi Rapace përkatësisht. Genci aktualisht jeton dhe punon në Los Angeles.

Pr 09.09
21:00
Jean-François Pauvros & Jean-Marc Montera (FR) / Four Ways from Sundown
Manifesta 14 KoncertMuzikë

KONCERT / Jean-François Pauvros & Jean-Marc Montera (FR)

Performanca e Jean-François Pauvros dhe Jean-Marc Montera është pjesë e programit Four Ways from Sundown të ​​Kino ARMATA-s, i kuruar nga Sezgin Boynik, Alush Gashi dhe Vigan Nimani për Manifesta 14 Prishtina, ku gjithashtu marrin pjesë Felix Kubin, Anna Thew dhe Sylvain George. Four Ways from Sundown mbështetet nga Fondacioni Manifesta 13 Marseille.

Jean-François Pauvros është një muzikant francez, kitarist elektrik dhe improvizues i muzikës eksperimentale i lindur në 1947 në Hautmont. Ai është anëtar në grupin Mobius me Gaby Bizien dhe Philippe Deschepper. Skauti francez i talenteve Jef Gilson regjistron një disk të parë të Pauvros me Gaby Bizien në dyshe muzika e të cilit është afër British free music. Ai u takua me Siegfried Kessler me të cilin krijuan Phoenix 14 në 1978. Jean-François Pauvros regjistroi në 1985 për disqet e natos Le Grand Amour me kitaristin Arto Lindsay (ish DNA), këngëtarin Ted Milton të grupit Blurt dhe bateristin Terry Day; në 1988 u publikua në të njëjtën label Hamster Attack me bateristin Julian Fenton, këngëtaren Mary Genis dhe saksofonistët Evan Parker dhe Stan Sulzmann ndër të tjerë.

Jean-Marc Montera është një kitarist francez, kryesisht aktiv në skenën muzikore eksperimentale. Përveçse është aktiv si muzikant, ai është edhe drejtor i organizatës GRIM, e cila organizon koncerte, festivale, workshope dhe projekte artistike në rezidencë në Marsejë. Montera është aktiv si performues që nga vitet '70 dhe ka bërë bashkëpunime me artistë si Fred Frith, André Jaume, Barre Phillips, Yves Robert, Loren Mazzacane Connors, Thurston Moore, Lee Ranaldo, Louis Sclavis, Hifiklub, Michel Doneda.

Pr 04.11
16:00
Prishtina Music Conference 2022
MuzikëKonferencë

PMC II / 4-5 nëntor 2022

Kemi filluar një mision. Të zhvillojmë këndvështrime të reja mbi diversitetin e procesit të mendimit në lidhje me zhvillimin e muzikës.

Të zgjerojmë mendjen kolektive në tregun e muzikës urbane në Kosovë, rajon dhe botë. Të arrijmë të respektojmë tingullin dhe ta trajtojmë atë siç e meriton.

Që kjo të japë fryte, teksa ndërtojmë shtyllat për një të ardhme të ndritur me PMC-në, dëshirojmë t'i kujtojmë audiencës tonë një bllok ndërtimi shumë të rëndësishëm për ndërmarrjen tonë, nga e cila presim këtë ndryshim të rëndësishëm.

Konsistenca. Konsistencë në qasje. Konsistencë në arritje. Konsistente në sjellje. Me përvojën e një edicioni të parë të suksesshëm nën brezin tonë, të kombinuara me disa përmirësime kryesore që vijnë nga reagimet e marra nga të ftuarit, folësit dhe panelistët tanë, ne jemi të kënaqur dhe shumë të emocionuar t'ju informojmë se PMC do të kthehet për edicionin e dytë në nëntor të vitit 2022.

Konferenca do të ketë të njëjtin format si vitin e kaluar, me prezantime, panel diskutime, ekspozita, seminare dhe performanca.